Forum o życiu monastycznym

Zakony benedyktyńskie, Pustelnicze, duchowość monastyczna


#1 2009-08-14 09:45:41

Brat Horhe

Użytkownik

Skąd: Centrum
Zarejestrowany: 2009-02-07
Posty: 83

Bienieszew

Mam nadzieję, że drodzy użytkownicy tego forum, jak i Ty szanowny adminie, ale postanowiłem założyć osobny wątek poświęcony Kamedułom z Bienieszewa, bo miejsce to jest tego warte.
Sam klasztor położony jest w lesie, nie powiem dzikich ostępach, ale w nocy to i sowy nawoływanie można uświadczyć i różne inne dodatkowe dźwiękowe "atrakcje", które w ciszy potężnie wybrzmiewają. Więc w lesie i na górze. Co prawda w pobliżu - jakieś 300metrów, może 400 od klasztoru jest leśniczówka, z której ujadanie psów wieczorem może dobiec do uszu eremitów, czy raczej semi-eremitów (jak sami o sobie mówią), jednak poza nią w odległości dwóch lub trzech kilometrów RACZEJ (bo nie zwiedzałem okolicy zbytnio) zabudowań nie ma.
O ile w dzień bez przerwy ktoś kręci się przy bramie, a cele gości są w budynku przylegającym do furty, co może nieco rozpraszać i przeszkadzać o tyle wieczorem i w nocy przychodzi prawdziwe królestwo pustyni i można doświadczyć prawdziwej Bożej Obecności jak i tego z którym Kameduli WALCZĄ!
Bo jak już pisałem w jednym z wcześniejszych wątków, kameduli robią wrażenie bardzo "męskiego" zakonu to od tej wizyty i modlitwy do św. Romualda nie będę myślał o nich inaczej, jak o Bożych Wojownikach. Symbolika walki jest wszędzie odczuwalna.
Gdy już kończyłem moje czterodniowe rekolekcje, to podszedł do mnie najstarszy z aktywnych braci, lecz niestety nie pamiętam imienia, a może nawet ono nie padło, z zapytaniem czy jestem na nowicjacie, bo tak długo przebywam w klasztorze. Odpowiedziałem mu że właśnie wyjeżdżam, ale z żalem ... Na pocieszenie powiedział mi, abym się nie przejmował, że wcale nie muszą tu przychodzić, bo Pan Bóg jest wszędzie. Odpowiedziałem mu, że tu w Eremie Pięciu Braci Męczenników spotkanie z Bogiem jest wyjątkowe.
Postanowił, że przyniesie mi karteczkę z zapiskami. Schował się do swojego eremu i za chwilę wrócił z karteczką. Dając mi ją powiedział. Warto się zastanowić nad dwoma słowami, tak jakby one były najważniejsze: CZAS i WALKA!
Doświadczenie czasu w pustelni bienieszewskiej jest niesłychane. Zwłaszcza wieczorem, gdy zapada zmrok. Duszny dzień, noc oddycha dźwiękami wywołującymi niepokój, okno otwarte w celi, duszno ... Słychać tykanie zegara ... to czas ... Tego doświadcza się fizycznie. Po zmroku zaczyna się walka.
W celi towarzyszyło mi głównie Pismo Święte i bp. Pelczar (mało monastyczny, ale bardzo pobożny).
Kameduli z Bienieszewa otwarcie mówią o trudach pustyni i walce z szatanem. Nie spotkałem jeszcze zakonników i księży, którzy mówią o tym z prawdziwą szczerością.
Szatan karmi się naszymi grzechami i wykorzystuje je na pustyni. Ale podobnie jak Kameduli można złożyć głowę w ramiona Ślicznej Panienki, Matki Bożej Bienieszewskiej z którą bienieszewscy Kameduli mają chyba szczególną relację.
Z pomocą może przyjść św. Romuald, do którego modlą się codziennie po Nieszporach:

Chwalebny + Wyznawco Chrystusa, Romualdzie święty,
Ojcze i Wodzu Kamedułów,
Wstawiaj się za naszym i wszystkich zbawieniem,
Abyśmy Twymi modłami wsparci,
Królestwo niebieskie osiągnąć mogli.

Walczącym pod Twoją świętą karnością,
Miłościwym wstawiennictwem przybądź z pomocą,
Abyśmy Twymi modłami wsparci,
Królestwo niebieskie osiągnąć mogli.

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu
Abyśmy Twymi modłami wsparci,
Królestwo niebieskie osiągnąć mogli.

P: Módl się za nami święty Ojcze Romualdzie.
W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się.
Wejrzyj łaskawie, błagamy Panie, na rodzinę Twoją ufającą w opiekę błogosławionego Romualda, aby zasłużyła mieć za orędownika w niebie przed Majestatem Twoim tego, którego sobie za nauczyciela życia wybrała na ziemi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

O pobycie mógłbym długo ...

Offline

 

#2 2009-09-07 17:31:44

Brat Horhe

Użytkownik

Skąd: Centrum
Zarejestrowany: 2009-02-07
Posty: 83

Re: Bienieszew

Coś tu cicho ... Jutro w Bieniszewie odpust i można tam uczestniczyć zarówno w Mszach św. ostatnia o 17.00, jak i wejść na teren eremu - do godz. 19.00. Czyżby "benedyktyni z forum" wpadli w pustelniczą klauzurę internetowego milczenia, pozdr.

Offline

 

#3 2009-09-08 09:45:10

schola

Użytkownik

Skąd: Bielany
Zarejestrowany: 2009-01-08
Posty: 90

Re: Bienieszew

Brat Horhe napisał:

O pobycie mógłbym długo ...

Bracie Horhe, pisz zatem jeszcze
Bo to bardzo ciekawe. To trochę jak dotknięcie czasów Ojców Pustyni w dzisiejszym wymiarze…


Biegnijcie, dopóki macie światłość życia!

Offline

 

#4 2009-12-07 19:25:56

 michal

Administrator

Zarejestrowany: 2006-12-06
Posty: 102

Re: Bienieszew

Myśmy takiego nie przeżyli, chociaż przyznam się do chęci odprawienia rekolekcji w Bieniszewskim klasztorze. Bracie, opowiedz nam jeszcze... Tyle słyszy się o Bielanach, a nas interesuje nieco zapomniany Bieniszew

Offline

 

#5 2010-02-26 15:11:59

 michal

Administrator

Zarejestrowany: 2006-12-06
Posty: 102

Re: Bienieszew

Bracie Horhe, jestem zdecydowany na rekolekcje w Bieniszewie w najbliższe wakacje (także za przyczyna twoich opowieści). Prosiłbym teraz o kilka informacji praktycznych: jak dużo wcześniej należy złożyc rezerwację miejsca (jaką drogą najlepiej to uczynic, pewnie telefoniczną)? Ile należy się za pobyt? Czy bracia odmawiają Monstyczną Liturgie Godzin (jeśli tak, to czy trzeba miec własny jej egzemplarz ze sobą)? Co jeszcze warto wiedziec?

Offline

 

#6 2010-03-14 13:34:31

walcownicza

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-03-14
Posty: 1

Re: Bienieszew

Ja również dołączam się do tej prośby.

Offline

 

#7 2010-07-19 13:44:46

 bratonufry

Użytkownik

Skąd: Kraków-Mogiła
Zarejestrowany: 2010-07-19
Posty: 6

Re: Bienieszew

W sprawie odbycia rekolekcji w klasztorze bieniszewskim najlepiej skontaktować się z przeorem - o. Ambroży Białucha tel. 063 2411500 (w moim przypadku było to jakieś 2 miesiące przed planowanym terminem rekolekcji, ale nie wykluczam że może to być później np. 1 miesiąc). Rekolekcje w Bieniszewie to koszt ok. 100 zł za dzień (trochę dużo moim zdaniem, na Bielanach w Krakowie jest to chyba 50 zł). Kameduli jako członkowie rodziny benedyktyńskiej odmawiają Monastyczną Liturgię Godzin - nie musisz brać swojego brewiarza, wszystko dostaniesz w klasztorze. Osobiście polecam rekolekcje w czasie letnim, gdyż w zimie w celach może być naprawdę zimno. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, to chętnie odpowiem.

Offline

 

#8 2010-08-01 12:47:00

 michal

Administrator

Zarejestrowany: 2006-12-06
Posty: 102

Re: Bienieszew

Bóg zapłać. Już też się dowiadywałem. Za drogo jak na mnie

Offline

 

#9 2010-08-04 12:16:05

 bratonufry

Użytkownik

Skąd: Kraków-Mogiła
Zarejestrowany: 2010-07-19
Posty: 6

Re: Bienieszew

Też uważam że to trochę za drogo, ale co zrobić...
Polecam rekolekcje u Kamedułów na Bielanach.

Offline

 

#10 2010-11-15 17:24:58

Longinus

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-03-24
Posty: 2

Re: Bienieszew

w jakim rycie odprawiane są msze św. u Kamedułów ?  we własnym obrządku ? w rycie posoborowym ? a może w rycie trydenckim ?
orientujecie się może jakie zmiany zostały dokonane w życiu zakonnym Kamedułów po drugim soborze ?

Offline

 

#11 2010-12-10 13:31:28

 bratonufry

Użytkownik

Skąd: Kraków-Mogiła
Zarejestrowany: 2010-07-19
Posty: 6

Re: Bienieszew

W eremach kamedulskich w Polsce wszelkie czynności liturgiczne (w tym msze i nabożeństwa) są odprawiane w rycie posoborowym. Jeśli chodzi o zmiany jakie zaszły w życiu mnichów po II Soborze Watykańskim to wymieniłbym m.in. te:
01. Zmiana rytmu dnia i modlitw (okres świętego milczenia trwa od komplety do wezwania dnia następnego przez co sen mnichów trwa nieprzerwanie - nie jest przerywany wspólnymi modlitwami w kościele)
02. Ojcowie podobnie jak bracia podejmują się pracy fizycznej
03. Przetłumaczenie liturgii godzin na język polski

Offline

 

#12 2014-01-24 08:33:33

Gregory

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-01-21
Posty: 3

Re: Bienieszew

Polecam społeczność o Klasztorze w Bieniszewie. Strona prowadzona przez osobę zaprzyjaźnioną z klasztorem, często odwiedzającą i pomagającą kamedułą bieniszewskim.
Polecam: https://www.facebook.com/pages/Kameduli … 49?fref=ts

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Weingut Weich hotel ciechocinek stabmattenzäune BoĂŽte de vitesses manuelle MAN bezrękawnik z kapturem rozpinany