Forum o życiu monastycznym

Zakony benedyktyńskie, Pustelnicze, duchowość monastyczna


#1 2006-12-05 10:17:28

mniszka

Moderator

Zarejestrowany: 2006-12-05
Posty: 16

Nowy Opat w Wąchocku.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus !
W Wąchockim Opactwie wybrano nowego przełożonego został nim ojciec Eugeniusz Ignacy Augustyn, pełniący dotychczas funkcję proboszcza w głównym Sanktuarium Maryjnym Diecezji Legnickiej. Nowemu Opatowi życzę Bożych Łask w trudnej i odpowiedzialnej posłudze.


"Omnia instaurare in Christo"

Offline

 

#2 2006-12-06 21:36:17

 michal

Administrator

Zarejestrowany: 2006-12-06
Posty: 102

Re: Nowy Opat w Wąchocku.

Miałem przyjemność poznać osobiście ojca Eugeniusza. Jest człowiekiem niezywkle gościnnym i chętnym do pomocy. Dołączam sie do życzeń na początku posługi opata w Wąchocku.

Offline

 

#3 2006-12-06 21:42:19

L'organiste

Administrator

Skąd: diec. przemyska
Zarejestrowany: 2006-12-04
Posty: 103

Re: Nowy Opat w Wąchocku.

To nowy ojciec opat wąchocki:
http://www.cystersi.sulejow.pl/nowiny/ultranews/nimg/opat2.jpg

Zdjęcie pochodzi z serwisu: www.cystersi.sulejow.pl


UIOGD!

Offline

 

#4 2006-12-18 17:33:07

mniszka

Moderator

Zarejestrowany: 2006-12-05
Posty: 16

Re: Nowy Opat w Wąchocku.

Niestety, skutkiem wybrania na Opata, proboszcza z Krzeszowa, jest utracenie przez Cystersów tejże placówki, szkoda - przez tyle wieków zamieszkiwali oni te ziemie, pozostawili tu wspaniałe dziedzictwo - a teraz są tylko legendą.


"Omnia instaurare in Christo"

Offline

 

#5 2006-12-20 14:35:56

Łukasz z Poznania

Użytkownik

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2006-12-20
Posty: 1
WWW

Re: Nowy Opat w Wąchocku.

Laudetur Iesus Christus!
Witam wszystkich użytkowników i czytelników tego forum. (To mój pierwszy wpis.)


mniszka napisał:

Niestety, skutkiem wybrania na Opata, proboszcza z Krzeszowa, jest utracenie przez Cystersów tejże placówki, szkoda - przez tyle wieków zamieszkiwali oni te ziemie, pozostawili tu wspaniałe dziedzictwo - a teraz są tylko legendą.

Czy mogę prosić o przybliżenie tej kwestii. Bardzo mnie to zainteresowało!
Dlaczego ta nominacja ma oznaczać koniec cystersów w Krzeszowie??!! Jaka zależność występuje pomiędzy tymi dwoma faktami?
Będę bardzo wdzięczny za omówienie zagadnienia!

Offline

 

#6 2006-12-21 10:46:22

mniszka

Moderator

Zarejestrowany: 2006-12-05
Posty: 16

Re: Nowy Opat w Wąchocku.

O usunięciu stąd Cystersów zaczęto mówić (tak nieoficjalnie) od czasu gdy sprowadzono do Krzeszowa delegata Kurii Legnickiej do spraw Sanktuarium - księdza diecezjalnego, i gdy tylko, poprzez wybór Ojca proboszcza na Opata zwolniło się "stanowisko" proboszcza, Biskup Ordynariusz postanowił obsadzić je dla diecezji, dokładnie nie wiem jakimi się kierował racjami.
Może jeśli na tej placówce byłoby więcej niż 2 ojców (w najlepszych czasach do roku 1999 bywało ich 4 ) ostała by się.


"Omnia instaurare in Christo"

Offline

 

#7 2007-02-10 22:43:39

nowicjusz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-02-10
Posty: 5

Re: Nowy Opat w Wąchocku.

Rzeczywiście szkoda. Nie rozumiem tego i moim zdaniem to nie sprawiedliwe. Jakim prawem diecezja przejmuje dobra cystersów? to mi się bardzo nie podoba. Ale z drugiej strony gdyby cystersom bardzo zależało na tej placówce mogliby w jakiś sposób temu zapobiedz.

Offline

 

#8 2007-02-11 11:48:03

mniszka

Moderator

Zarejestrowany: 2006-12-05
Posty: 16

Re: Nowy Opat w Wąchocku.

Problem w tym, że dobra te od czasu kasaty: rok 1810, nie stanowiły juz własności Cystersów. Kościoły (z kompleksu pocysterskiego) przeszły do diecezji, a budynek klasztorny w roku 1946 stał się własnoscią Sióstr Benedyktynek, i właśnie od lat 70, siostry użyczyły miejsca pod swym dachem przybyłym Ojcom z Wąchockiego klasztoru. Cały obiekt miał więc trzech gospodarzy, może to stanowiło problem w prawidłowym zarządzaniu dobrami i dlatego taka decyzja Kurii Legnickiej, bo ojciec Opat proponował tu na swe miejsce innego cystersa.


"Omnia instaurare in Christo"

Offline

 

#9 2007-09-18 21:56:50

L'organiste

Administrator

Skąd: diec. przemyska
Zarejestrowany: 2006-12-04
Posty: 103

Re: Nowy Opat w Wąchocku.

Na stronie IV tego dokumentu: http://goscniedzielny.wiara.pl/zalaczni … 472241.pdf znajduje się obszerny artykuł o historii i przyczynach odejścia krzeszowskich cystersów. Zachęcam do lektury!


UIOGD!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.hotelstayfinder.com ciechocinek nocleg wszywka alkoholowa bydgoszcz internet skawica BoĂŽte de vitesses Peugeot Expert