Forum o życiu monastycznym

Zakony benedyktyńskie, Pustelnicze, duchowość monastyczna


#1 2008-07-06 16:34:56

 michal

Administrator

Zarejestrowany: 2006-12-06
Posty: 102

Pismo Święte o życiu monastycznym

Jaki jest Wasz ulubony fragment Pisma Świętego, który oddaje ducha monastycyzmu?

Offline

 

#2 2008-07-07 11:08:56

L'organiste

Administrator

Skąd: diec. przemyska
Zarejestrowany: 2006-12-04
Posty: 103

Re: Pismo Święte o życiu monastycznym

„Kogo prócz Ciebie mam w niebie? Gdy jestem z Tobą, ziemia mnie nie cieszy…” (Ps 72)


UIOGD!

Offline

 

#3 2008-07-07 14:18:50

 michal

Administrator

Zarejestrowany: 2006-12-06
Posty: 102

Re: Pismo Święte o życiu monastycznym

"A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe.  Mocą bowiem łaski, jaka została mi dana, mówię każdemu z was: Niech nikt nie ma o sobie wyższego mniemania, niż należy, lecz niech sądzi o sobie trzeźwo - według miary, jaką Bóg każdemu w wierze wyznaczył. Jak bowiem w jednym ciele mamy wiele członków, a nie wszystkie członki spełniają tę samą czynność - podobnie wszyscy razem tworzymy jedno ciało w Chrystusie, a każdy z osobna jesteśmy nawzajem dla siebie członkami. Mamy zaś według udzielonej nam łaski różne dary: bądź dar proroctwa - [do stosowania] zgodnie z wiarą; bądź to urząd diakona - dla wykonywania czynności diakońskich; bądź urząd nauczyciela - dla wypełniania czynności nauczycielskich; bądź dar upominania - dla karcenia. Kto zajmuje się rozdawaniem, [niech to czyni] ze szczodrobliwością; kto jest przełożonym, [niech działa] z gorliwością; kto pełni uczynki miłosierdzia, [niech to czyni] ochoczo. Miłość niech będzie bez obłudy. Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem. W miłości braterskiej nawzajem bądźcie życzliwi. W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie. Nie opuszczajcie się w gorliwości. Bądźcie płomiennego ducha. Pełnijcie służbę Panu. Weselcie się nadzieją. W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie - wytrwali."
(Rz12,1-12)

Offline

 

#4 2008-07-26 11:45:37

SILENTIUM

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-08-21
Posty: 7

Re: Pismo Święte o życiu monastycznym

W nawróceniu i spokoju jest wasze ocalenie, w ciszy i ufności leży wasza siła. (Iz 30,15b)

Dlatego chcę ją przynęcić, na pustynię ją wyprowadzić i mówić jej do serca. (Oz 2,16)


W nawróceniu i spokoju jest wasze ocalenie, w ciszy i ufności leży wasza siła. (Iz 30,15b)

Offline

 

#5 2008-12-16 19:25:59

orygenes

Użytkownik

Skąd: z domu Bożego
Zarejestrowany: 2008-12-16
Posty: 57
WWW

Re: Pismo Święte o życiu monastycznym

Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli...


...wspinam się ku Temu, co trwa wiecznie...

Offline

 

#6 2009-05-28 12:29:01

Cynamon

Gość

Re: Pismo Święte o życiu monastycznym

" Oka za oko, ząb za ząb"

 

#7 2009-05-28 15:20:02

L'organiste

Administrator

Skąd: diec. przemyska
Zarejestrowany: 2006-12-04
Posty: 103

Re: Pismo Święte o życiu monastycznym

Chyba trzeba będzie pozbawić gości możliwości pisania...


UIOGD!

Offline

 

#8 2010-03-14 21:39:53

 michal

Administrator

Zarejestrowany: 2006-12-06
Posty: 102

Re: Pismo Święte o życiu monastycznym

Podeszła dzisiaj do mnie myśl, która tak mi szepnęła: "A gdyby życie mnisze rozumieć według fragmentu modlitwy pańskiej <<Bądź wola twoja jako w niebie tak i na ziemii>>. Czyż klasztor nie jest miejscem na ziemii które stara się być <<jako w niebie>>". Co o niej, drodzy bracia forumowicze, myślicie?

Offline

 

#9 2010-10-23 14:37:17

anmoderi

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-10-23
Posty: 1

Re: Pismo Święte o życiu monastycznym

Jestem za a mój ulubiony fragment a w sumie dwa

Wielbi dusza moja pana - magnificat

Jeśliście więc razem z Chrystusem powstali z martwych szukajcie tego co w górze gdzie przebywa Chrystus zasiadający po prawicy Boga. Dążcie do tego co w górze nie do tego co na ziemi. Umarli,scie bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu.  Kol 3.1-3

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
hotels-world weekend w spa Ciechocinek komornik kraków esperal szczecin