Forum o życiu monastycznym

Zakony benedyktyńskie, Pustelnicze, duchowość monastyczna

#1 2007-02-19 21:17:06

mniszka

Moderator

Zarejestrowany: 2006-12-05
Posty: 16

Jak przeżywać Wielki Post

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Zbliża się czas Wielkiego Postu, szczególny w roku Kościoła, zachęcający do podjęcia pokuty i nawrócenia. Czy potrafimy jeszcze w dobry sposób przeżyć Wielki  Post. Jakie mamy „sposoby” na nie zmarnowanie tego czasu, może pomocne będą zalecenia św. Benedykta, który, jeden z rozdziałów Reguły poświęcił temu okresowi. Już na początku tegoż rozdziału jest napisane "Dobrze by było wprawdzie, by mnich w każdym czasie żył tak, jak należy żyć w Wielkim Poście, lecz tylko nieliczni mają taki stopień cnoty."
Co więc radzi Regułodawca pozostałym: dorzucić coś do zwykłych obowiązków służby; dodatkowe modlitwy, ograniczenia w jedzeniu i piciu, odmówić ciału snu, rozmów czy żartów, powstrzymać się od zła, naprawić zaniedbania innych okresów, oddać się modlitwie zmieszanej ze łzami i wyglądać świętej Paschy w pełni duchowej radości i tęsknoty.
Mnich ma jednak pamiętać, że umartwienia podjęte bez zgody opata, poczytane są za zuchwalstwo i zarozumiałość - nie za zasługę, św. Benedykt ponad wszystkim stawia posłuszeństwo, cnotę której muszą się podporządkować nawet najbardziej ofiarne czyny.


"Omnia instaurare in Christo"

Offline

 

#2 2007-03-31 17:21:44

nowicjusz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-02-10
Posty: 5

Re: Jak przeżywać Wielki Post

Kiedyś pewien znajomy ksiądz powiedział mi że aby najlepiej przeżyć rekolekcje trzeba przeżywać je tak jakby miały być ostatnimi w naszym życiu. Myślę że to bardzo mądre i można przełożyć na wiele innych dziedzin w tym również na Wielki Post.

Offline

 

#3 2009-02-25 09:54:27

schola

Użytkownik

Skąd: Bielany
Zarejestrowany: 2009-01-08
Posty: 90

Re: Jak przeżywać Wielki Post

Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Ciekawa jestem, czy jest w tradycji mniszej odniesienie do powyższych słów z Ewangelii?


Biegnijcie, dopóki macie światłość życia!

Offline

 

#4 2010-10-25 09:59:09

Preacher

Gość

Re: Jak przeżywać Wielki Post

Moim zdaniem Wielki post obecnie coraz bardziej traci na znaczeniu... Ludzie są skłonni pościć jedynie w Popielec i Wielki Piątek, reszta dni to zwykłe dni powszednie, które w żaden sposób nie są wyjątkowe. Tymczasem w każdy kolejny dzień postu powinniśmy stawać się coraz doskonalsi, lepsi i bliżsi Chrystusowi.

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
BetonovĂŠ JĂ­mky Ĺ˝lutice Chemia budowlana Sopro - pytania do eksperta mój ostatni wpis na blogu szkolenia na www.akademiaversum.pl amateur facials Kurs meble drewniane rury samochód poduszki amz