Forum o życiu monastycznym

Zakony benedyktyńskie, Pustelnicze, duchowość monastyczna


#1 2007-01-28 14:12:22

Andrzej

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-01-28
Posty: 9

Liturgia cysterska

Słyszałem, ze przed Soborem Watykańskim II cystersi mieli własną liturgię. Czy nadal jej używają w swej tradycyjnej postaci czy może ją zreformowali czy może przeszli na NOM? Czy tradycyjnej liturgii cysterskiej używali trapisci?

Offline

 

#2 2007-01-28 19:21:55

L'organiste

Administrator

Skąd: diec. przemyska
Zarejestrowany: 2006-12-04
Posty: 103

Re: Liturgia cysterska

Rzeczywiście, cystersi mieli własną liturgię, ale krótko po wydaniu Missale Romanum przez św. papieża Piusa V porzucili ją na rzecz rytu rzymskiego, zachowując jedynie własny brewiarz. Praktycznie do końca XVIII wieku cysterski ryt mszy św. zniknął. Chciałbym nadmienić, że wg bulli Quo primum tego papieża, zakon cysterski miał prawo do zachowania swojego tradycyjnego rytu. Nie przypominam sobie powodów, dla których nastąpiła owa zmiana rytów. Może ryt cysterski padł ofiarą potrydenckiej odnowy życia religijnego, był on wszak bardzo ubogi w znaki, symbole, nawet treści, być może został uznany za nie nadający się dłużej do przekazywania wiernym tej wielkiej tajemnicy.
W II tomie pracy abpa Nowowiejskiego "Msza święta" jest niedługi rozdział traktujący dość szczegółowo o cysterskim rycie mszy św. Jeśli uda mi się zdobyć tę książkę, postaram się zamieścić tutaj ten artykuł.

Jeśli zna ktoś język angielski, to polecam ten artykuł. Jestem w trakcie jego tłumaczenia, więc jeśli ktoś nie zna angielskiego, a jest w stanie uzbroić się w cierpliwość, to za kilka dni powinien go tu zobaczyć.
Pozdrawiam i zachęcam do brania udziału w dyskusjach!


UIOGD!

Offline

 

#3 2007-01-28 19:27:00

Andrzej

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-01-28
Posty: 9

Re: Liturgia cysterska

Dziękuję za odpowiedź! Nie wie Pan może czy w prawie kościelnym jest możliwość powrotu do zarzuconego rytu i odprawiania według niego Mszy św. ze starych mszałów?

Offline

 

#4 2007-01-28 19:40:00

L'organiste

Administrator

Skąd: diec. przemyska
Zarejestrowany: 2006-12-04
Posty: 103

Re: Liturgia cysterska

Mam nadzieję, że inni się nie obrażą, jeśli, jako gospodarz Forum powiem, w imieniu użytkowników, że tu wszyscy są na "ty".

W prawie kościelnym istnieje wiele możliwości. Starymi rytami zajmuje się watykańska komisja Ecclesia Dei i to do niej z pewnością należałoby się zwrócić z prośbą o pozwolenie na używanie starych ksiąg liturgicznych. Z rytem cysterskim sprawa jest bardziej skomplikowana, bo właściwie nie posiada on spisanego Ritus servandus in celebratione missae. Wtedy, kiedy wydawano dzieło abpa Nowowiejskiego (lata 30. ub. stulecia) mówiono o powrocie do cysterskiego rytu mszy św., ale największym problemem było właśnie pytanie "jak celebrować". Zresztą, jak napisałem, ryt ten był bardzo ubogi w formie i dzisiaj budziłoby zdziwienie, gdyby np. kapłan zamiast palką, przykrwał kielich rogiem dużego korporału.


UIOGD!

Offline

 

#5 2007-01-28 22:54:12

Andrzej

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-01-28
Posty: 9

Re: Liturgia cysterska

Dziękuję za informację , co do rytu cysterskiego to rzeczywiście jak nie ma spisanych ksiąg to nie ma sensu wracać (zresztą nie znam się na tym, nie jestem liturgistą), ale z drugiej strony patrząc może jego ubóstwo formy bardziej podkreślało zasadniczą treść liturgii. Według mnie każda tradycja zasługuje na zachowanie, chociaż przy liturgii cysterskiej zgodzę się, że zarzucenie jej już dość dawno nie przemawia za powracaniem "na siłę".

P.S. http://forum.fidelitas.pl/viewtopic.php?t=1103 trochę o cystersach i ich liturgii.

Offline

 

#6 2007-04-18 17:51:29

GOSCIU

Gość

Re: Liturgia cysterska

A czy ktoś sie może orientuje jak wygląda obecnie liturgia u cystersów np. w Krakowie ?

 

#7 2007-04-27 22:47:08

L'organiste

Administrator

Skąd: diec. przemyska
Zarejestrowany: 2006-12-04
Posty: 103

Re: Liturgia cysterska

Jeśli chodzi o officium divinum, to sprawa jest dość zróżnicowana: w każdym bowiem opactwie cysterskim występują znaczne różnice. Generalnie odmawia się je wg tzw. Monastycznej Liturgii Godzin. W Jędrzejowie i Wąchocku w odmawia się z niej wszystko, recto tono, w Krakowie śpiewają nieszpory chorałowe, podejrzewam, że ze starego antyfonarza. W opactwie szczyrzyckim natomiast część godzin odmawiana jest po łacinie, recto tono. Nie zawsze można brać udział w cysterskim oficjum, gdyż niemal wszędzie jest ono odmawiane w oratorium za klauzurą. W przeoratach i rezydencjach wspólne odmawianie brewiarza jest niestety sporadyczne.
Jeśli zaś chodzi o liturgię mszy św., cystersi stosują Mszał Rzymski, zachowując swój kalendarz. Rytuał cysterski dopuszcza niewielkie modyfikacje rytu rzymskiego, aby zachować pewnie starodawne zwyczaje zakonne, ale nie wiem na ile polscy cystersi korzystają z tego przywileju. Mogę dodać jeszcze jeden szczegół z liturgii cysterskiej: zauważyłem bowiem, że mnisi mają brzydki zwyczaj koncelebrowania mszy konwentualnej w stroju chórowym (kukulli) z narzuconą stułą. To nadużycie zagnieździło się nawet w Domu Generalnym w Rzymie!

PS. GOŚCIU, zapraszam do zarejestrowania się i do czynnego udziału na naszym forum!


UIOGD!

Offline

 

#8 2010-07-19 15:08:55

 bratonufry

Użytkownik

Skąd: Kraków-Mogiła
Zarejestrowany: 2010-07-19
Posty: 6

Re: Liturgia cysterska

Jeśli chodzi o liturgię cystersów z krakowskiej Mogiły to mogę powiedzieć, że odmawia się tam:
ok. 06:00 - Jutrznię połączoną z mszą św. konwentualną (dostępna dla wiernych), po polsku
ok. 12:20 - Nonę połączoną z różańcem, po polsku
ok. 17:00 - Nieszpory, śpiewane po łacinie
ok. 19:40 - Godzinę czytań, po polsku i kompletę, śpiewaną po łacinie

Teksty polskie pochodzą z Monastyczne Liturgii Godzin, teksty łacińskie z antyfonarza (niestety nie wiem jakiego wydania).
Wiem, również że trwają prace nad ich własnym brewiarzem, ale kiedy zostaną ukończone nie wiadomo.

Offline

 

#9 2011-03-08 12:19:37

Gość z zachodniej Polski

Gość

Re: Liturgia cysterska

A może mają zgodę stosownej dykasterii na odprawianie Mszy św. w kukullach z nałożoną stułą? O ile się orientuję, w takim przypadku nie mają wcale obowiązku zamieszczać owej zgody w mediach elektronicznych czy papierowych. Wystarczy, że stosowny dokument spoczywa w odpowiednim segregatorze klasztornym.

 

#10 2011-05-07 21:00:51

Gość z zachodniej Polski

Gość

Re: Liturgia cysterska

Wiele ciekawych danych na temat dawnej liturgii cysterskiej można znaleźć w "Życie liturgiczne w klasztorach cysterskich przed Soborem Watykańskim II”, autorstwa ks. Kazimierza Matwiejuka. Zainteresowanym życzę owocnej lektury!

 

#11 2011-05-24 21:03:55

Marta

Gość

Re: Liturgia cysterska

Cystersi mieli swój własny brewiarz. Widziałam taki brewiarz w bibliotece cysterskiej w jednym klasztorze. Brewiarz ten ma układ psałterza tygodniowy wg reguły benedyktyńskiej. Prawie wszystko jak układ psalmów i oracje są podobne do brewiarza monastycznego z wyjątkiem cysterskich świętych których benedyktyni nie wspominają

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
4 Balconies 2 Bedroom Luxury Apartment hotel ciechocinek stabmattenzäune BoĂŽte de vitesses manuelle MAN bezrękawnik z kapturem rozpinany