Forum o życiu monastycznym

Zakony benedyktyńskie, Pustelnicze, duchowość monastyczna

#1 2007-01-20 10:38:31

mniszka

Moderator

Zarejestrowany: 2006-12-05
Posty: 16

Aktualność Reguły Świetego Benedykta.

+ Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Chciałam zaproponować dyskusję na temat: czy w dzisiejszym świecie jeszcze można dobrze przestrzegać Reguły św.Benedykta - w czasach bardzo odległych od Jej powstania - kiedy nawet klasztory odrzucają pewne jej postulaty motywując to inną epoką i postępem (ogólnie rzecz biorąc).


"Omnia instaurare in Christo"

Offline

 

#2 2007-01-20 12:15:01

L'organiste

Administrator

Skąd: diec. przemyska
Zarejestrowany: 2006-12-04
Posty: 103

Re: Aktualność Reguły Świetego Benedykta.

To bardzo trudne pytanie…
Należy sobie najpierw zadać pytanie: gdzie leżą granice – z jednej strony przesadnego trzymania się litery Świętej Reguły, z drugiej zaś – zupełnie dowolnego jej traktowania uzasadniając wszelkie odejścia od ducha św. Benedykta koniecznymi adaptacjami, zmianami mentalności ludzkiej itp.
Sama zresztą Święta Reguła w miejscach, gdzie organizuje życie wspólnoty od strony zewnętrznej jest gdzieniegdzie niespójna albo wręcz dopuszcza możliwość innych rozwiązań. Tak jest w przypadku rozłożenia psalmów, gdzie św. Benedykt poświęciwszy dobrych kilkanaście rozdziałów układowi psalmów w boskim oficjum, mówi: Pragniemy wszakże zaznaczyć, że jeśliby komuś ten układ psalmów nie odpowiadał, może rozdzielić je inaczej, w sposób, jaki uzna za lepszy, dodając jednak zaraz: byleby pamiętał, że w każdym przypadku w ciągu tygodnia powinien zostać odśpiewany cały psałterz w pełnej liczbie 150 psalmów; (…) Nadmierną bowiem opieszałość w służbie Bogu i brak pobożności okazują ci mnisi, którzy przez jeden tydzień nie odmówią całego psałterza wraz ze zwyczajowymi kantykami. Skoro czytamy, iż nasi święci Ojcowie potrafili wypełnić to zadanie z gorliwością w jeden dzień, zdobądźmy się w naszej oziębłości przynajmniej na to, by wywiązać się z niego w ciągu całego tygodnia. Wg mnie widać tu klasyczny przykład tego, co w duchu św. Benedykta można zmienić, dostosować w życiu mniszym (rozkład psalmów), a czego należy się bezwzględnie trzymać (odmówić cały psałterz w ciągu tygodnia). Nawiasem mówiąc brewiarz dla polskich zakonów mniszych jest tak skonstruowany, że mnisi nie odmawiają nigdy całego psałterza.
W historii znamy co najmniej trzy momenty, kiedy w świecie zachodniego monastycyzmu następował wielki powrót do tradycji i ducha Reguły św. Benedykta, mianowicie „odrodzenie” karolińskie w IX wieku, powstanie zakonu cystersów w wieku XII i wyodrębnienie się z nich trapistów w XVII wieku. My natomiast żyjemy w czasach, które zwykło się nazywać posoborową odnową; w latach siedemdziesiątych wszystkie zgromadzenia, wezwane dokumentami soborowymi, aby wracać do korzeni, pozmieniały w tym celu swoje konstytucje, ale szczerze mówiąc, wśród zakonów mniszych, jakoś nie widać wielkiego nawrotu do odczytywania Reguły w sposób bardziej radykalny. Raczej zniesiono te elementy życia mniszego, które mają swoje usankcjonowanie w Świętej Regule, jak wspomniany już wcześniej cały psałterz w ciągu tygodnia, tonsura, klauzura itp.


UIOGD!

Offline

 

#3 2007-08-16 15:20:07

 michal

Administrator

Zarejestrowany: 2006-12-06
Posty: 102

Re: Aktualność Reguły Świetego Benedykta.

Mam takie pytanie dotyczące przestrzagania Reguły w dzisiejszych czasach. Święty Benedykt w swojej Regule stworzył bardzo dokładne prawo karne dla mnichów. Jak wygląda przestrzeganie owego prawa w  warunkach dzisiejszego monastycyzmu (szczególnie polskiego)? Chłost już nie ma - bo Sobór zabronił, a reszta?

Offline

 

#4 2007-08-27 21:01:33

L'organiste

Administrator

Skąd: diec. przemyska
Zarejestrowany: 2006-12-04
Posty: 103

Re: Aktualność Reguły Świetego Benedykta.

Michale, jeśli wskażesz dokument soborowy, który zabrania chłost, to jadę tego samego dnia do Jeleniej Góry i stawiam Ci cysternę piwa.
Zresztą, o ile się dobrze orientuję, chłosty św. Benedykt przepisywał tylko za pomyłki podczas pacierzy dla małych dzieci oddanych do klasztoru przez rodziców. W tamtych czasach dzieci w domach dostawały w skórę o wiele częściej.


UIOGD!

Offline

 

#5 2007-09-25 17:22:24

 michal

Administrator

Zarejestrowany: 2006-12-06
Posty: 102

Re: Aktualność Reguły Świetego Benedykta.

po pierwsze

Nie przepadam za piwem, ale skoro nie masz co robić z piwem to możesz przywieść...


po drugie

Nie wymyśliłem sobie tych dokumentów, ale zostałem tak poinfnormowany przez osobę praktykującą Reugłę Benedyktyńską. Ten ktoś powiedział (abstrachując od systemu karnego) że biczowania się nie używa bo Vaticanum II zabrania. Jeżeli to nieprawda w takim razie można używać biczy w podażaniu zakonną drogą. Czy ktoś jeszcze ciągnie ta tradycję?


po trzecie

Dlaczego piszę ten post drugi raz?

Offline

 

#6 2007-09-25 21:58:22

L'organiste

Administrator

Skąd: diec. przemyska
Zarejestrowany: 2006-12-04
Posty: 103

Re: Aktualność Reguły Świetego Benedykta.

Być może ta osoba użyła pewnego skrótu myślowego, który polega na określaniu mianem "Sobór" wszystkich reform dokonanych na fali odnowy posoborowej.
Słyszałem, że w Polsce niektóre mniszki z II zakonu franciszkańskiego (klaryski, kapucynki) stosują biczowanie w pewne dni roku.
W grę wchodzi jeszcze swego rodzaju paradoks: u św. Benedykta w Regule nie ma ani słowa (poza postem i bardzo wczesnym wstawaniem) o praktykach, nazwijmy to, autoascezy. Z drugiej strony praktyki takie uświęciło i usankcjonowało wielu, wielu świętych. Czy człowiek dzisiejszy zmienił się tak bardzo w porównaiu do człowieka średniowiecza czy choćby XIX w., że uznaje biczowanie za coś niepotrzebnego lub zgoła nienormalnego? Czy na fali posoborowego "powrotu do źródeł", wracając do czystej Reguły św. Benedykta, można z czystym sercem odpuścić sobie te praktyki "autoascezy", dlatego, że św. Regułodawca ich nie znał?


UIOGD!

Offline

 

#7 2007-09-25 22:07:44

 michal

Administrator

Zarejestrowany: 2006-12-06
Posty: 102

Re: Aktualność Reguły Świetego Benedykta.

Jakoś wspomniana wyzej przez Ciebie autoazceza kojarzy mi się głównie z życiem mniszym. A tu się okazuje, że nie ma z nim za wiele wspólnego. Nie wiem skąd to skojarzenie?

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
dowiedz się Prezenty dla gości pomysły I Komunia Święta podziękowania dla gości okna domy VAT